Masterkraft, Tekno, Cobhams Asuquo, Clarence Peters, Mavin Records, DJ Cuppy, DJ Spinall, DJ Xclusive: Battle For The Beatz Awards 3

share on:
beatz awards

THE BEATZ AWARDS TM officially released her list of nominees to honour the creative brains behind the music industry for the year in review, September 2016 – August 2017.

The grand event is billed to take place at The Shell Hall, Muson center, Onikan, Lagos December 16th 2017.

Here’s the full list of Nominees:

  1. PRODUCER OF THE YEAR
  • Sarz for Come Closer by Wizkid
  • Masterkraft for Yawa by Tekno
  • DJ Altims for Do Like That  by Korede Bello
  • Cobhams Asuquo for Your Smile by Tjan
  • Del B for Mad Over You by Runtown

 

  1. BEST AFRO POP PRODUCER
  • Sarz for Be by Tekno
  • Masterkraft for Yawa by Tekno
  • DJ Altims for Do Like That by Korede Bello
  • Spellz for Iskaba by Wande Coal
  • Tekno for If by Davido

 

  1. BEST AFRO BEAT PRODUCER
  • Sarz for Ghetto Youth by Wizkid
  • Kiddominant for Mama by Mayorkun
  • Selebobo for Rara by Tekno
  • DJ Altims for So Nice by D Prince
  • DJ Coublon for Yolo Yolo by Seyi Shay

 

 

  1. BEST AFRO R&B PRODUCER
  • DJ Altims for Not Forgotten by Iyanya
  • Cobhams Asuquo for Love U Baby by Banky W
  • Praiz for 69 by Praiz
  • Masterkraft for Blessing Me by Banky W
  • SizzlePro for Mountain by Waje ft. Lira

 

  1. BEST AFRO HIP-HOP PRODUCER
  • Sarz for Come Closer by Wizkid ft. Drake
  • Jaypizzle for Say Baba by CDQ
  • Young John for Update by Olamide
  • Masterkraft for Gee Boys by Vector ft. CDQ
  • DJ Altims for Man Already by Poe

 

 

  1. BEST AFRO HIGHLIFE PRODUCER
  • Del B for Comsa by Del B ft. Harrysong
  • Seyi Keys for My Life by Adekunle Gold
  • DJ Altims for Ladies And Gentlemen by Reekado Banks
  • Mystro for Fargin by Teni

 

 

  1. BEST AFRO ROCK PRODUCER
  • Johnny Drille for Romeo And Juliet by Johnny Drille
  • Coldflames for Cheap Happiness by Clay
  • Shabz for Let God Be True by Snatcha
  • M for Lift The Name by Eben

 

 

  1. BEST AFRO SOUL PRODUCER
  • Cobhams Asuquo for Empty by Cobhams Asuquo
  • Oscar Hema-Ackah for Smile For Me by Simi
  • Yellow Fella for Ima Mi by Sylvia Charles
  • George Nathaniel for Heartbeat by Ranti
  • SizzlePro for Bose by Aramide

 

  1. BEST AFRO DANCEHALL PRODUCER
  • Dr Amir for Samankwe by Harrysong
  • DJ Altims for Move by Reekado Banks
  • KrizBeat for Booty Language by Skales
  • Tony Ross for Bubble Up by Cynthia Morgan
  • Orbeat for Dance by Timaya ft. Rudeboy

 

 

  1. BEST AFRO JAZZ PRODUCER
  • Cobhams Asuquo for I No Sure by Omawunmi
  • Wole Oni for You And I by Adeh Gbolahan
  • Fliptyce for Battle For Peace by Ekut Ubong
  • Philip Uzo for Ileke by Debbie Soul
  • Yemi Sax for If by Yemi Sax

 

 

  1. BEST AFRO GOSPEL PRODUCER
  • SMJ for So Good by Tim Godfrey
  • Olaitan for Thank You Lord by Pat Uwaje-King
  • Mr T for Awesome Wonder by Samsong ft. Frank Edward
  • K-Solo for Marvelous by Mike Abdul ft. Tope Alabi
  • Nathaniel Bassey & Emmanuel Dozie for Onise Iyanu by Nathaniel Bassey

 

 

  1. BEST MIXING & MASTERING ENGINEER
  • Swaps for Knack Am by Yemi Alade
  • Olaitan Dada for Charliee by Yemi Alade
  • Edward Sunday for So Good by Tim Godfrey
  • Captain E for Comsa by Del B ft. Harrysong
  • MixxMonsta for If by Davido

 

 

  1. BEST MUSIC VIDEO DIRECTOR
  • Unlimited LA for Gaga Shuffle
  • Clarence Peter for Holy Holy
  • Mex for Maradona
  • Adasa Cookey for Samankwe
  • Aje Films for Joromi

 

 

 

  1. BEST CHOREOGRAPHER
  • Lovette
  • Kaffy
  • Don Flex
  • GGB Dance Crew
  • Alien Nation

 

  1. BEST SONG WRITER
  • Simi for Smile For Me
  • Timi Dakolo for Medicine
  • Kiddominant for Mama
  • Cobhams for Empty
  • Johnny Drille for Romeo And Juliet

 

  1. NEW DISCOVERY PRODUCER
  • KillerTunes for Sofa by Kiss Daniel
  • DJ MoStephens for Pass The Agbara by Skuki
  • Benjamz for Pino Pino by Phyno
  • Dapiano for Gaga Shuffle by 2 Face Idibia
  • Adey for Juice by YCee

 

 

  1. BEST DJ MALE
  • DJ Spinall
  • DJ Xclusive
  • DJ Big N
  • DJ Consequence
  • DJ Obi

 

 

  1. BEST DJ FEMALE
  • DJ Nana
  • DJ Switch
  • DJ Cuppy
  • DJ Lambo
  • DJ TGarbs

 

 

  1. BEST ENTERTAINMENT TV STATION AWARD (TERRESTRIAL)
  • TVC
  • STV
  • Galaxy TV
  • Wazobia Max

 

 

  1. BEST ENTERTAINMENT TV STATION AWARD (CABLE)
  • Hip TV
  • Trace Naija
  • Soundcity TV
  • MTV Base West Africa
  • Nigezie TV

 

  1. BEST LIVE BAND
  • Shuga Band
  • Adrenaline Band
  • Veentage Band
  • Eboni Band
  • Sharp Band

 

  1. BEST RECORD LABEL
  • X3M Music
  • Mavin Records
  • DMW
  • Starboy
  • MMM G

 

 

  1. BEST BLOG
  • Bellanaija
  • Y Naija
  • Linda Ikeji
  • 360Nobs
  • OloriSuperGal

beatz awards

 

 

  1. BEST ONLINE MUSIC PLATFORM
  • NotJustOk
  • TooXclusive
  • 360Nobs
  • NaijaLoaded
  • Jaguda

 

 

 

  1. BEST RADIO STATION
  • Soundcity Radio 98.5
  • Rhythm FM 93.7
  • Cool FM 96.9
  • Inspiration FM 92.3
  • The Beat FM 99.9
  • Kiss FM Lagos 98.9
  • Wazobia FM 95.1

 

  1. BEST OAP
  • Do2dtun – Cool FM
  • Osi Suave – The Beat FM
  • Yaw – Wazobia FM
  • Moet Abebe – Soundcity Radio
  • JAJ (Jacob Akinyemi Johnson) – Rhythm FM
  • Big Daddy Juxi – Kiss FM Lagos
  • Valentine Ohu – Inspiration FM

 

  1. ARTIST MANAGER
  • Ubi Franklin – Tekno, Selebobo
  • Asa Asika – Davido
  • Taiye Aliu – Yemi Alade
  • Osagie Osarenkhoe – Timaya
  • Sunday Are – Wizkid

See Nomination video below

Nominees are hereby advised to contact THEBEATZAWARDSTM for further Instructions on how to proceed about their nomination.

Voting Starts October 26, 2017 and ends November 17th, 2017 via www.thebeatzawards.com

For Enquiries and more details about the awards platform, kindly Visit www.thebeatzawards.com  and follow THEBEATZAWARDS on Social Media

Facebook: @thebeatzawards

Twitter: @thebeatzawards

Instagram: @thebeatzawards

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.