Nominees for the 2015 South African Film and Television Awards

share on:

The nominees list for the 2015 South African Film and Television Awards (SAFTAs) has been released. The winners of this years edition will be announced on the 20th and 22nd of March at Gallagher Estate in Midrand.

Check out the Television and movie nominees for the 2015 SAFTA’s below:

Best TV Drama

 Swartwater- Quizzical Pictures
90 plein street- Born Free Media (pty) Ltd
Donkerland- Deon Opperman Produksies (pty)

 

Best Achievement in Directing -TV Drama
Swartwater- John Trengove, Jozua Malherbe, Denny Miller
Rockville Season 2- Johnny Barbuzano
90 Plein Street- Jahmil Qubeka

 

Best Achievement in Scriptwriting -TV Drama
Geraamtes In Die Kas- Joshua Rous, Luke Rous, Sandra Vaughn, Corine Du Toit
Swartwater- Helene Truter
Traffic!-Writing Team

 

Best Achievement in Cinematography – TV Drama
Ngempela- Adam Bentel
Donkerland- Adam Bentel
Soul City- Tom Marais
End Game- Jonathan De La Querra

 

Best Achievement in Editing – TV Drama
End Game- Nicola Comminos, Jeremy Briers, Jack Esterhuizen, Karien Goosen, Gugulethu Sibandze
Geraamtes in die Kas- Nick Costaras
90 Plein Street- Tanya Hagen, Sharron Hawkes
Donkerland- Ula Oelsen

 

Best Achievement in Sound – TV Drama
End Game- Richard Hedges
Donkerland- Ben Oelsen
90 Plein Street- Guy Steer

 

Best  Achievement in Original Score-TV Drama
Swartwater- Brendan Jury
End Game- Joel Assaizky
90 Plein street- Jorge  Arrigone

 

Best Achievement in Art / Design Production – TV Drama
Swartwater- Marna Heunis
90 Plein Street- Tanya Van Tonder
End Game- Amanda Scholtz
Donkerland- Flo Ballack

 

Best Achievement in Make-Up and Hair Styling – TV Drama
Donkerland- Nicola Roodt
Rockville Season 2- Ngah Nyembe
90 Plein Street- Innocentia Williams, Lisel Melo

 

Best Achievement in Costume Design TV Drama
Donkerland- Sune` Jansen
Swartwater- Brenda Khambule
Rockville Season 2- Lebogang Lehasa
End Game- Rochelle Selling

 

Best Actress in a lead role -TV drama 
Jenna Dunster- Anna de Witt- Donkerland
Nthati Moshesh- Dibuseng Makwarela- Thola
Jana Strydom- Karen Le Roux- Swartwater

 

Best Actor in a lead role -TV drama 
Louw Venter- Francois Le Roux- Swartwater
Gerard Rudolf- Johan de Jager- Donkerland
Hannes Muller- Klien Piet de Witt- Donkerland

 

Best supporting  Actress -TV drama 
Brenda Ngxoli- Gladys- Rockville
Zikhona Sodlaka- Zee- After 9
Franci Swanepoel- Lorraine Jooste- Sterlopers
Helene Lombaard- Veronika Bezuidenhout- Geraamtes in Die Kas

 

Best supporting Actor -TV drama 
Mothusi Chebeletsane- Sigwebana- Donkerland
Fezile Mpela- Zwide- Donkerland
James Alexander- Gavin Winters- Geraamtes in Die Kas

 

TV Soap Nominations 2015

 

Best TV SOAP
 Binelanders- Stark Films
Isibaya 2- Bomb
Rhythm City- Quizzical Pictures

 

Best Achievement in Directing – TV Soap
Isibaya 2- Adze Ugah
Isidingo- Raymond Sargent, Sthembiso Mathenjwa
7 de Laan- Directing Team

 

Best Achievement in Scriptwriting – TV Soap
Isibaya 2- Adze Ugah
Binnelanders- Mitzi Booysen
Rhythym City- Charlie Sapadin, Anthony Akerman, Darryl Bristow-Bovey

 

Best Achievement in Cinematography – TV Soap 
Isibaya- Zeno   Petersen
Skeem Saam- William Collinson
7de Laan- Tenson Hlabangana ,Patrick Doddemeade, Vusi Khozane
Binnerlanders- Chris Gardner

 

Best Achievement in Editing – TV Soap 
Isibaya- Sibongeleni  Mabuyakhulu, Jeremy Briers
7de Laan- Jason Cochrane, Louis Van Rensburg
Skeem Saam- Gugu  Sibandze

 

Best Achievement in Sound – TV Soap
Isibaya- Vaughn and Mark Phillips
7 de Laan- Neil Rattray
Rhythm City- Willie  Nieuwoudt

 

Best  Achievement in Original Score – TV Soap
Isibaya- Phillip Miller
Skeem Saam- Benjamin Willem
7 de Laan- Jason Cochrane, Louis Van Rensburg

 

Best Achievement in Art / Design Production – TV Soap
Isibaya- Dylan Lloyd
Binnerlanders- Megan Havenga
7 de Laan- Rohan Horn

 

Best Achievement in Make-Up and Hair Styling TV Soap
7 de Laan- Esther Venter & Morne Marx
Binnerlanders- Elzette Van der Schyff
Isidingo- Amy Sprawson

 

Best Achievement in Costume Design TV Soap
Isibaya- Rochelle Selling
Binnerlanders- Sune`  Jansen
Muvhango- Muvhango Wardrobe Team

Best Actress in a lead role-TV soap
Masasa Mbangeni- Thembeka- Scandal
Kgomotso Christopher- Katlego- Isidingo
Tema sebopedi- Lerato- Isidingo
Desiree Gardner- Daleen Jonker- Binnelanders
Brumilda Van Rensburg- Jana du Preez- Binnelanders

Best Actor in a lead role- TV soap
Jamie Bartlett- David Genaro- Rhythm City
Motlatsi Mafatshe- Sechaba- Isidingo
Bongani Gumede- Mandla Ndlovu- Isibaya

Best supporting Actor- TV soap
Paul Luckhoff- Wimpie du Toit- Binnelanders
Pallance Dladla- Jabu Zungu- Isibaya
Justin Strydom- AK- Isidingo

Best supporting  Actress -TV soap
Celeste Ntuli- Siphokazi Zungu- Isibaya
Quanita Adams- Zadie September- Binnelanders
Marjorie Lange- Gloria- Scandal

 

TV Comedy Nominations 2015

Best TV Comedy
ZA news: Puppet nation- Both Worlds
Check Coast- Burnt Onion Productions
Lastborn does The Loeries- Quizzical Pictures

Best Achievement in Directing – TV Comedy
ZANews: Puppet Nation- Thierry Cassuto, Alex Fynn
Late Nite News with Loyiso Gola- Kagiso Lediga
Check-Coast-John Barbuzano, Rolie Nikiwe

Best Achievement in Scriptwriting -TV Comedy
ZaNews: Puppet  Nation- ZANews Writing Team
Check coast- Writing Team
Late Nite News with Loyiso Gola- Kagiso Lediga, Christopher Steenkamp, Mpheng Morobe, Camilo Saloojee

 

Best Achievement in Cinematography – TV Comedy
Lastborn does The Loeries- Moabi Maseko
ZANews: Puppet Nation- Tonga Isango
Check Coast- Leon Kriel
Late Nite News with Loyiso Gola- BoitumeloMoroka

 

Best Achievement in Sound – TV Comedy
ZANews: Puppet Nation- Lyle Bennett
Late Nite News with Loyiso Gola- Jeremy C Elwell

 

Best Achievement in Editing – TV Comedy
ZANews: Puppet Nation- Nikolai Groudev, Jessie Viljoen, Alex Fynn
Check Coast- Sandra Vieira
Lastborn does The LoeriesKholofelo Malatshi

 

Best Achievement in Original Score -TV Comedy
Check Coast- Faheem Khan, George Avakian
ZANews: Puppet Nation- Lyle Bennett

 

Best Achievement in Art / Design Production – TV Comedy
ZANews: Puppet Nation- Franci Van Den Heever, Matthew Sanna
Single Galz- Amanda Van Wyngaardt
Single Guys- Vallery Gronewald

 

Best Achievement in Make-Up and Hair Styling TV Comedy
ZANews: Puppet Nation- Franci Van Den Heever
Single Galz- Hilda Sebiloane
Skwizas 3- Strike lolo Kopase, Sonto Nhlapo

 

Best Achievement in Costume Design TV Comedy
ZANews: Puppet Nation- San-Mari Calaca
Single Galz- Lulu Dukashe
Single Guys- Brenda Khambule

 

Best Actress in a lead role -TV Comedy
Motlatji Ditodi- Baby- Kota Life Crisis
Tsholo Monedi- Tiny- Skwizas 3
Mary Mhlongo- MaKhambule- Skwizas 3
Busisiwe Lurayi- Phumzile- Ses top la II
Lilian Dube- Mmane- Skwizas 3

 

Best Actor in a lead role – TV Comedy
Nik Rabinowits- Desmond Tutu, Pieter De Villiers, Vladimir Putin, Oscar Pistorious etc- ZaNews: Puppet Nation
Mackmillian Leshumo- Voni- Kota Life Crisis
Thabo Malema- Khaya- Single Guys
Thomas Gumede- Zanele- Single Guys

 

Best supporting  Actress- TV Comedy
June van Merch- Mrs Williams- Treknet
Nomsa Buthelezi- Honesty- Check Coast
Brenda Ngxoli- Pinky- Ses top la II

 

Best supporting  Actor – TV Comedy
Warren Masemola- Thokozani- Ses’Top la II
Craig Jackson- Gaylard- Kota Life Crisis
Jamela Vuma- Intelligent- Ses’Top la II
Bongani Madondo- Cassius- Kota Life Crisis

 

Feature Film Nominations 2015

 

Best Feature Film
iNumber Number- Quizzical Pictures
Four Corners- Giant Films
Faan se Trein- Faan Films (PTY) LTD

 

Best Achievement in Directing – Feature Film
iNumber Number- Donovan Marsh
Faan se Trein- Koos Roets
Four Corners- Ian Gabriel

 

Best Achievement in Scriptwriting –Feature Film
iNumber Number- Donovan Marsh
Faan se Trein- Pieter Fourie
Four Corners- Hofmeyr Scholtz

Best Achievement in Editing – Feature Film

Four corners- Ronelle Loots
Hard to get- Nicholas Costaras
Faan se Trein- Nicholas Costaras
iNumber Number- Donovan Marsh

 

Best Achievement in Cinematography – Feature film
Four corners- Vicci Turpin
iNumber Number- Tom Marais
Faan se Trein- Amelia Henning
Hard to get- Tom Marais

 

Best Achievement in Art/Production Design – Feature Film
Faan se Trein- Waldemar Coetsee
Winnie Mandela- Emelia Weavind
Four corners- Chris Bass

 

Best Achievement in Original Score – Feature film
Four corners- Markus Wormstorm
Leading Lady- Benjamin Willem
Hard to Get- Christopher Letcher

 

Best Achievement in Sound – Feature film
Four corners- Barry Donnelly
Leading Lady- Jim Petrak
Faan Se Trein- Barry Donnelly

 

Best Achievement in Costume Design – Feature Film
Winnie Mandela- Pierre Vienings
Faan se Trein- Diana Cilliers
Four corners- Sylvia Van Heerden

 

Best Achievement in Make-up and Hairstyling – Feature Film
Faan se Trein- Theola Booyens
Winnie Mandela- Megan Tanner
Four corners- Carla Fourie

 

Best Actress in a lead role – Feature Film
Thishiwe Zuqubu- Skiets- Hard to Get
Erica Wessels- Helena- Alles wat Mal is
Elzette Maarschalk- Aletta- Seun
Donalee Roberts- Amore- Pad Na jou Hart

 

Best Actor in a lead role – Feature Film
Jezriel  Skei- Ricardo- Four corners
S’dumo Mtshali- Chili Ncgobo- iNumber Number
Pallance Dladla- TK- Hard to get
Willie Esterhuizen- Faan- Faan se Trein

 

Best supporting  Actress – Feature Film
Mary Twala- Sarah Novuka- Leading Lady
Marga Van Rooy- Tannie Marietjie- Die Windpomp
Nicola Hanekom- Beatrice- Faan se Trein

 

Best supporting  Actor – Feature Film
Irshaad Ally- Gasant- Four corners
Brendon Daniels- Farakhan- Four corners
Israel Makoe- Mugza- Hard to Get
Deon Lotz- Dr Dippenaar- Faan se Trein

 

Golden Horn Best Presenter Nominations 2015

 

Best Presenter – Magazine Show
Mover and Shakers- Vusi Zion
Doctors Orders- Darren Green
Mooiloop- Ensemble

 

Best Presenter – Talk Show
Ekse lets Talk with Masichaba Lekalake- Masichaba  Lekalake
Blue Couch- Jessica Mtimkulu

 

Best Presenter – Variety Show
Expresso Morning- Katlego Maboe
The Real Goboza- Phat Joe
Kasi-Licious- Katlego Mlambo
Maggs on Media- Jerremy Maggs

 

Best Presenter – International Show
Clash of the choirs SA- Bonang Matheba
Big Brother Mzansi- Lungile Radu
I Love South Africa- Masichaba  Lekalake

 

Best Presenter – Music Show
Gospel Classics season 3- Tshepo Maseko
Turn Up- Siyabonga Ngwekazi
Gumba Gumba- Ntombi Ngcobo Mzolo

 

Best Presenter – Game Show
Cula Sibone- Bujy Bikwa
Nguwe Na- Thembi Seete
Nooit vir Nooit- Johan Stemmet

Mistah Cole

Mistah Cole

is a Nigerian-born Music critic and movie blogger

Leave a Reply